יאיר גילוני
יאיר גילוני

הוכחה השפעה פסיכולוגית של סימני מתיחה וצלקות שלאחר ההיריון


לצערה של כל אישה, סימנים וצלקות שלאחר לידה הם חלק בלתי נפרד מתהליך ההיריון.
מחקר חדש הראה נתון מדהים – אחת משתי נשים סובלת מבעיות פסיכולוגיות מתמשכות עקב סימני מתיחה וצלקות, בעוד רק רבע מהנשים חשות שביעות רצון מהעצות שניתנו להם בנושא על ידי אנשי מקצוע ורופאים.


לצד ממצאים אלה עלה אף תסכול מכיוונן של נשות קבוצת המיקוד, שהורכבה ממיילדות ואחיות . אילו הביעו את דאגתן נוכח היעדרה של הדרכה רשמית וראויה לטיפול בסימני מתיחה וצלקות.


השפעת הסימנים והצלקות על הביטחון העצמי


לפי המחקר שבוצע בקרב 100 נשים הסובלות מסימני מתיחה וצלקות בעורן, כמחציתן אמרו שבשל כך הן סובלות מביטחון עצמי נמוך.

יתרה מזאת, כמעט מחצית מהנשים טענו כי סימני מתיחה וצלקות משפיעיםעל האופן שבו הן מתלבשות, כשלמעלה מחמישית מהנשים מנסות להסתיר זאת מבני זוגן במשך שנים.למרות שיותר מרבע (26%) אמרו שהן היו מודאגות מאוד במהלך היריונן מנושא סימני המתיחה, רובן (66%) לא קיבלו עצה מקצועית כלשהי בנושא.


חשיבותו של מתן ייעוץ בנושא במהלך ההיריון

קבוצת המיקוד הדגישה כי למרות שצלקות וסימני מתיחה אינן בראש סדר העדיפויות הרפואי בכל הקשור לתהליך ההיריון והלידה, לקיומן יש לעיתים השפעה פסיכולוגית על ההריון ואפילו על הקשר שבין האם לתינוק. תסכולן מחוסר יכולתן לייעץ בנושא, הוביל לרצונן לעורר את חשיבות מתן הייעוץ בכל הקשור לבעיות עור במהלך ואחרי ההיריון, כך שהמטופלות תקבלנה מענה בכל הקשור לצלקות וסימני מתיחה.

המיילדת חנה תורנטון העירה: "תיאורן של דוגמניות ומפורסמות בתקשורת הפופולארית כביוניות ונטולות פגמים, הוביל לצערי ללחצים מוגברים על נשים ואמהות צעירות להיות בעלות גוף מושלם".

"מיילדות רואות כיצד לחץ זה מוביל נשים צעירות ואמהות רבות לפתח חרדה מפני סימני מתיחה על גופן, אשר יכולים להשפיע לא רק על האופן בו הן רואות את עצמן, אלא גם על ההריון ואף על  הקשר  והחיבור שלהן עם  התינוק החדש. לכן חשוב כי מומחים בתחום בריאות בריאות העור ידריכו אותנו, כך שנוכל לייעץ למטופלות בנושא. "


לסיכום

מחקר זה מדגיש את ההשפעה לטווח ארוך של צלקות וסימני מתיחה  ואף מדגיש כי הנשים מצפות שהטיפול הרפואי-מקצועי יכלול ייעוץ כיצד למנוע ולצמצם את התופעה.

דילוג לתוכן