יאיר גילוני
יאיר גילוני

מתיחת פנים עם חוטים לתיקון עיוות לאחר אירוע מוחי

אחד מהמצבים הרפואיים המורכבים ביותר הוא שבץ מוחי או אירוע מוחי (CVA). האירוע בדרך כלל מתרחש במפתיע, ויכולים להיפגע ממנו גם אנשים בריאים ולא מבוגרים. במקרים מסוימים, הוא יכול לגרום לנזקים תפקודיים ואף למוות וגם אלה שיוצאים ממנו, עלולים לסבול שנים ארוכות מעיוות בפנים שגורם לאי-סמטריות ולבעיה אסתטית.

אם עד לאחרונה, הפתרון לשיפור מראה הפנים היה אך ורק ניתוח, הכרוך בסיכונים, במיוחד עבור אנשים שסבלו מטראומה כמו אירוע מוחי, הרי שכיום, טכניקת מתיחת הפנים באמצעות החוטים, המתבצעת במרכז הרפואי לבריאות העור – מהווה תחליף אולטימטיבי.


כשאדם עובר אירוע מוחי, נוצר בדרך כלל שיתוק הפוגע מיידית בעצב ה"פציאליס" (העצב השביעי) האחראי על תזוזת שרירי הפנים, באמצעותם אנחנו אוכלים, מדברים, מחייכים ועוד. גם במקרים בהם שרירי הפנים חוזרים לתפקוד רגיל, רבים מהעוברים אירוע מוחי, סובלים מעיוות אסטתי המתבטא בפנים "נפולות", שפתיים עקומות, גבות "באלכסון" ותופעות נוספות דומות.

פגיעה כזאת גורמת לאובדן תנועות ההבעה, בצד אחד של הפנים, כמו למשל חיוך – ולכן העיוות הקיים במבט סטטי מחמיר בתנועה דינמית של הפנים. מי שלוקה בשיתוק מסוג זה, נפגע לא רק פיזית, אלא גם מבחינה חברתית-פסיכלוגית – מכיוון שהמראה שלו, כבר אינו כפי שהיה. בחלק מהמקרים, העיוות בסופו של דבר "מסתדר" עם הזמן והפנים חוזרות למצב הטבעי, אולם בשאר המקרים, העיוות יכול להימשך לצמיתות או לזמן רב – ולכן אין מנוס מלטפל בו.

איך מתבצעת טכניקת מתיחת פנים עם חוטים עבור אנשים שעברו אירוע מוחי?

טכניקת מתיחת הפנים באמצעות חוטים (המתבצעת במרפאתנו באמצעות חוטי APTOS), היא כיום הדרך המתאימה ביות לתקן את העיוות בצורה מהירה, פשוטה ויעילה יחסית.על מנת ליצור סימטריות ולהחזיר את הפנים למצבן הטבעי, הטיפול מתבצע בצד ה"פגוע" שיוצר את חוסר הסימטריות. אם, למשל, השפה נפולה, החוטים מרימים את החלק הנפול, עד שהוא "מתיישר" עם החלק שאינו נפול. כנ"ל לגבי איזור הלחיים, הגבות – ולמעשה כל מקום בפנים שנפגע כתוצאה מהאירוע המוחי. המטרה בטיפול היא למעשה "להשוות" בין הצדדים ולהחזיר את סימטריה לפנים.

התהליך עצמו מתבצע על ידי הרדמה מקומית בתנאי מרפאה של האיזור והוא אורך בסך הכל כ- 20 דקות, השינוי נראה באופן מיידי אחריו המטופל יכול לחזור לתפקוד מלא. תוצאות הטיפול ניכרות במשך לפחות שנתיים – ואז אם יש צורך – מבצעים הרמה נוספת. לסיכום, טיפול מתיחת פנים באמצעות חוטים לנפגעי אירוע מוחי, הוא פתרון חדשני ופשוט המהווה תחליף פנטסטי לניתוח מורכב. הטיפול, שכבר הוכיח את עצמו וכעת הוא גם מתבצע בארץ במרכז הרפואי לבריאות העור, אצל ד"ר יאיר גילוני.

דילוג לתוכן