טיפול בסימני מתיחה

תוכן עניינים

מהם סימני מתיחה?

ד"ר יאיר גילוני מסביר סימני מתיחה הם תופעת עור נפוצה המהווה בעיה אסתטית קשה אצל נשים וגברים רבים שעד היום לא נמצא לה פתרון מתאים. סימני מתיחה מאופניים כקווים אורכיים בעור והם בעלי צבע אדמדם סגלגל או ורדרד, ההופכים במהלך השנים לצבע לבן ומתפתחים כאשר העור נמצא בהליך מתיחה מתמשך.

סימנים אלו גורמים לאנשים רבים תחושת מבוכה בייחוד כאשר הם מופיעים באזורים נראים לעין כמו הבטן הישבן או הירכיים, ויכולים להשפיע באופן ישיר על תחושת הביטחון העצמי של האדם.

השפעת סימני המתיחה על תחושת הביטחון העצמי

אנשים רבים אשר מופיעים אצלם סימני מתיחה עלולים לסבול לעתים מתחושות קשות של שיפוטיות וביקורת עצמית שיכולים לגרום לדימוי גוף שלילי ולירידה בהערכה העצמית. עבור אנשים שחוו עלייה פתאומית במשקל או נשים שעברו הריון, ההשפעה הפסיכולוגית של סימני מתיחה עלולה להיות בולטת במיוחד.
עלייה במשקל יכולה לגרום לא רק לירידה ניכרת בביטחון העצמי: תחושה זו יכולה להיות מלווה ברגשות אשמה או בושה. בנוסף לכך, הפחד משיפוט או סטיגמה עלול להוביל גם להימנעות ממצבים חברתיים או מפעילויות שעלולות לחשוף סימני מתיחה, כמו הליכה לבריכה או לים, השתתפות במסיבות קיץ וכדומה.

לאורך זמן, לתחושות אלו יכולות להיות השפעה שלילית על בריאות הנפש. כמובן שלא כל אחד ואחת עלולים לקחת את סימני המתיחה שלהם באופן קשה כל כך: למשל נשים שמקבלות אותם ואף מצטלמות עם סימני המתיחה חשופים. ובכל זאת, נשים וגברים רבים שואפים להגיע למצב של העלמת סימני מתיחה בגופם. העלמה מוחלטת של הסימנים ברוב המקרים לא תתאפשר, אבל בהחלט ניתן לבצע טיפול בסימני מתיחה כדי לטשטש אותם ולהוביל למראה עור חלק יותר. כדאי לעבור ייעוץ ראשוני במרכז הרפואי לבריאות העור, כדי לבחון את מצב סימני המתיחה טרם טיפול.

מה גורם להופעת סימני מתיחה?

הסיבות לסימני מתיחה הם ש"קריעת העור" נעשית בשל השמנה מהירה (הריון, השמנת יתר), אשר אינה מאפשרת לעור להימתח יחד עם הגדילה המהירה. סיבי הקולגן שבעור נקרעים כתוצאה ממהירות הגדילה והלחץ על העור – ואלו יוצרים את סימני המתיחה. יש אומרים שגם סיבות הורמונליות וגנטיות גורמות לתופעה זו.

היכן מופיעים סימני המתיחה ובאיזה שכיחות?

סימני מתיחה יכולים להופיע בצבעים שונים והם מצב עור שכיח שיכול להשפיע על כל אחד, ללא קשר לגיל האדם, מין או סוג העור. סימני המתיחה מופיעים בעיקר בבטן, ברגלים, בגב, בישבן, ובשדיים. התופעה שכיחה ביותר בזמן הריון – כ- 94% מהנשים בהריון מפתחות סימני מתיחה בבטן ובשדיים. 70% מהנערות ו 30% מהנערים המתבגרים יסבלו בסימני מתיחה באזור הירכיים, הישבנים והגב התחתון.

משמעות הצבעים של סימני המתיחה

סימני מתיחה יכולים להופיע בצבעים שונים, ולמרות שאנשים רבים נלחצים מכך, הצבע אינו סיבה לדאגה. הצבע יכול להצביע על גילו של סימן המתיחה. בתחילה, סימני מתיחה מופיעים כקווים אדמדמים או סגולים עקב התרחבותם של כלי הדם באזור הפגוע ("קריעת העור"). עם הזמן כאשר כלי הדם מתכווצים, הצבע הסגול או האדום שאפיין אותם בהתחלה נעלם והם מקבלים צבע בהיר יותר שמאופיין לרוב בגוון לבן ומצביע על החלמת העור. השינוי בצבע עשוי להימשך מספר חודשים.

בסופו של דבר, צבע סימני מתיחה אינו סיבה לדאגה, אלא אינדיקציה לגילו של סימן המתיחה. כפי שנסביר בהמשך, לצבעם ולגילם של סימני המתיחה יש משמעות באשר לעיתוי הטיפול וליעילותו.

איך עובד טיפול בסימני מתיחה?

הטיפול האופטימלי כיום, לאחר שכל שאר הטיפולים (לייזר – משחות שונות – דרמה רולר – פילינג) לא הצליחו לטפל בבעיה באופן משמעותי, הוא הטיפול על ידי הזרקת פחמן דו חמצני לסימני המתיחה. הפחמן הדו-חמצני גורם למחזור הדם להגיע אל איזור הטיפול ולהובילו דרך מחזור הדם אל הריאות והחוצה. כאשר הדם מגיע לאיזור הטיפול על מנת לסלק את הפחמן הדו חמצני, הוא מעשיר אותו בכלי דם קטנים, חמצן ושאר חומרים, אשר תפקידם לבנות רקמת חיבור באיזור סימני המתיחה.

סדרה בת 10 טיפולים תביא לעוד ועוד כלי דם לאיזור והשיפור ייראה במהלך הזמן.

מהו משך זמן הטיפול בהסרת סימני מתיחה ומתי רואים תוצאות?

הטיפול כולל 10 טיפולים בתדירות של פעם-פעמיים בשבוע. השיפור מופיע לאחר 6 טיפולים. התוצאה נשמרת לצמיתות. ככל שמבצעים יותר טיפולים, הרי שהשיפור יהיה ניכר יותר.

מתי נכון לבצע טיפול העלמת סימני מתיחה?

כאשר מטופלות ומטופלים מגיעים אלינו למרכז הרפואי לצורך טיפול בסימני מתיחה, אנחנו מדגישים בפניהם את החשיבות של הטיפול בסימנים אלו בזמן, שכן מדובר בגורם שיכול להביא לתוצאות טיפול אפקטיביות יותר. נסביר: ככל שהטיפול יבוצע בסמוך להופעת סימני המתיחה ולאחר שהלחץ על העור הסתיים (למשל לאחר לידה או לאחר הגעה למשקל רצוי ויציב בדיאטה), כך הוא צפוי להיות אפקטיבי יותר.

סימני המתיחה שיופיעו על העור, יהיו בגוון אדמדם-סגלגל. כל עוד הם בצבע הזה, בדרך כלל בחודשים הראשונים להופעתם, מומלץ לבצע טיפול העלמת סימני מתיחה באמצעות פחמן דו חמצני. כעבור מספר חודשים, הסימנים יקבלו גוון לבן, והדבר עלול לפגוע באפקטיביות הטיפול, אם כי במקרים מסוימים ניתן להגיע לתוצאה גם במצב זה.

עוד שאלה שעולה בקרב מטופלות ומטופלים שמעוניינים בהסרת סימני מתיחה: באיזו עונה לבצע את הטיפול? בחורף או בקיץ? למען האמת ולאור ניסיונו של ד"ר גילוני, אין חשיבות לעונה שבה מבוצע הטיפול. הוא יכול להתבצע בחורף כהכנה לימי הקיץ שבהם הגוף חשוף יותר. הוא גם יכול להתבצע בקיץ ולא צפוי להפריע. אם כי, שוב נדגיש, שכדאי לבצע את הטיפול כל עוד סימני המתיחה טריים, ולכן לא כדאי לדחות את הטיפול יתר על המידה ובהתאמה לעונה מסוימת. קחו בחשבון שאורכה של סדרת הטיפולים הוא מספר שבועות

לפני-אחרי טיפול בסימני מתיחה

צרו קשר עם המרפאה בטלפון 03-5223092 או השאירו פרטים מטה

פוסטים אחרונים בנושא

דילוג לתוכן